Rychlé šípy: komiksové plakáty

Ach ouvej — buli buli buli — jsem v půli přeražený, jsem nadosmrti zmrzačený! Po šest měsíců jsem totiž docházel do Památníku národního písemnictví a do Albatrosu, kde jsme kolektivně cedili krev a jedli panádlovou polívku, abychom českému plantážnictvu zprostředkovali Rychlé šípy v podobě dosud nevídané a neslýchané. Výsledkem je dvanáct faksimilí formátu A2, věrných reprodukcí Fischerových předloh, jak je odevzdal Foglarovi a jak jsou dnes uloženy v PNP.

Není všeobecně známo, že většina předloh byla připravena černobíle a kolorovala se až dodatečně v tiskárně. Tím se vysvětlují různé barevné variace a další rozdíly mezi jednotlivými vydáními. Pro vydání ku příležitosti 80. výročí vzniku komiksu jsme vybrali z archivu ty příběhy, které byly odevzdány v barvě a které tvoří dostatečně reprezentativní průřez různými etapami seriálu od příběhů hurónsky směšných až po roztomile pedagogické nebo naivní. To byla vždycky hlavní kvalita seriálu, že Foglar umně střídal přísné morální apely s honem na prase, dobře míněné rady s žertovnými štrapácemi s knírem a dobrodružné bitvy s vrcholně trapnými zážitky, při kterých začasté trpělo ego i nebývale senzitivní chlapecká čest.

Náš přístup k souboru faksimilí je v protikladu ke všem předchozím vydáním. Neusilujeme tentokrát o barevnou konzistenci mezi jednotlivými díly, nezmenšujeme seriál na časopisecký formát, neretušujeme nedokonalosti, nic si nedomýšlíme, nedoplňujeme chybějící barvy ani logo do záhlaví. Ba co víc — ponecháváme různé ruční vpisky na okrajích formátu, aby tak dopovídaly příběh vzniku.

Hlavní ambicí je ukázat Šípy tak, jak je do redakce přinesl Jan Fischer. Tedy ještě před zásahy reprodukčních grafiků a případnou degradací lajdáckým tiskem ve čtyřicátých letech, kdy seriál vycházel ve Vpředu a tiskl se na věčně rozbité Foglarově ofsetové rotačce. Ostatně tisk je v našem případě prvotřídní. Namísto klasického autotypického rastru volíme rastr stochastický, který je takřka neviditelný a umožňuje ostřejší, libější tisk uměleckých reprodukcí. Plakáty jsou slepené ve hřbetu na způsob klasického skicáře. Dá se jimi opatrně listovat, nebo je lze velmi snadno odtrhnout od sebe a připíchnout na zeď či adjustovat do elegantního rámečku.  Vše je pak zabaleno do lepenkových desek spojených ve hřbetu plátnem, potištěno žlutým sítem a doplněno o ražbu nově překresleného loga klubu.

Podrobnější text na blogu: Ach ouvej — buli buli buli — navrhl jsem Rychlé šípy a možná dostanu shnilou bramborou do nosu

Klient Albatros
Ilustrace Dr. Jan Fischer
Práce Desky, typografie, retuše, sazba, doprovodný text (s Romanem Šantorou)
Písma Urban Grotesk, Monopol
Rok 2018

Rychlé šípy — komiksové plakáty
Rychlé šípy nadělují
Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku
Rychlé šípy přijímají nováčka
Rychlé šípy na pouti
Rychlé šípy na honbě za pašíkem
Rychlonožka krasobruslař
Rychlé šípy vnikají do pevnosti
Rychlé šípy v biografu
Rychlé šípy a soutěž obratnosti
Rychlé šípy vítězí ve hře o totem
Jak vznikaly Rychlé šípy
Rychlé šípy — komiksové plakáty
Rychlé šípy přijímají nováčka
Rychlé šípy — komiksové plakáty

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!